• Logo projektu w kolorystce flagi Niemiec.
          • MIĘDZYNARODOWA WYMIANA SZKOLNA

          • W dniach 01.06. – 08.06.2023 odbyła się w Gdańsku druga część wymiany uczniów Szkoły Podstawowej nr 48 w Gdańsku z uczniami Heinrich–Mann-Gymnasium w Köln. Spotkanie odbyło się dzięki dofinansowaniu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, organizację międzynarodową, która pomaga szkołom w realizacji polsko-niemieckich projektów.
            W spotkaniu wzięło udział 12 polskich i 12 niemieckich uczniów z klas ósmych.

            Pierwszy dzień wymiany polsko-niemieckiej spędziliśmy w szkole i Centrum Nauki Eksperyment. Dzień rozpoczął się przywitaniem przez pana dyrektora M. Kołymskiego na terenie naszej szkoły, następnie graliśmy w polskie i niemieckie gry integracyjne. Następnie przedstawiliśmy nasze prezentacje dot. tematu wymiany „Wspólna Europa – szansa dla nas i dla mnie?”. Potem udaliśmy się na zajęcia lekcyjne do naszych klas. Po wspólnym obiedzie w stołówce szkolnej pojechaliśmy do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Tam odbyły się warsztaty pt.: „Zaufaj mi, jestem inżynierem” podczas których między innymi budowaliśmy konstrukcje z przedmiotów codziennego użytku oraz konstruowaliśmy modele różnych urządzeń technicznych. Następnie zwiedziliśmy wystawę stałą. Resztę dnia spędziliśmy na integrowaniu się z kolegami i koleżankami z Niemiec.

            Sobotni poranek rozpoczęliśmy bardzo interesująco. Wszyscy udaliśmy się do Gdańska Głównego. Przy fontannie Neptuna zaczęliśmy naszą grę miejską pt. "Poznajemy Stare Miasto". Naszym zadaniem było odwiedzenie zabytków opisanych w instrukcji, a następnie znalezienie odpowiedzi na znajdujące się tam pytania. Podczas rozwiązywania zadań zwiedziliśmy m.in. Żuraw Gdański, Zieloną Bramę oraz Kościół Mariacki. Dowiedzieliśmy się również o historii Gdańska. Gra zapewniła nam mnóstwo emocji oraz ukazała nam historię gdańskich zabytków. Rozwinęliśmy również kompetencje językowe i pracy w grupie, gdyż instrukcja była pisana na przemian w języku polskim i niemieckim.

            Niedziela była dniem do dyspozycji rodzin. Każda rodzina zaplanowała inne atrakcje. Niektóre osoby były w Oliwskim ZOO. Inne rodziny spędziły czas w Aquaparku w Redzie, gdzie można oglądać rekiny lub na Helu, gdzie zwiedzili latarnię morską oraz bunkry wojskowe. Część z naszych gości zwiedziła słynny zamek w Malborku, z kolei inna część udała się w piękne zakątki Trójmiasta, takie jak klif w Gdyni. Tego samego dnia wieczorem zorganizowaliśmy spotkanie na plaży, aby podziwiać zachód słońca nad polskim morzem. Zjedliśmy popularny w Polsce jabłecznik oraz graliśmy w siatkówkę. Był to niezapomniany wieczór.

            W poniedziałek program utrzymany był w odmiennym niż dotychczas tonie. Pojechaliśmy do Sztutowa, gdzie znajduje się były obóz koncentracyjny. Uczestniczyliśmy w warsztatach, na których omawialiśmy czym jest propaganda i poznaliśmy jej podstawowe techniki. Rozmawialiśmy też o wartościach życiowych, a także o samym obozie; dlaczego powstał, kto, dlaczego i w jakich okolicznościach był tam więziony. Przybliżono nam także życiorys jednej
            z więźniarek - Anny. Po krótkiej przerwie zwiedzaliśmy terenu obozu pod opieką przewodników. Odwiedzając kolejne obozowe pomieszczenia, dowiadywaliśmy się więcej o warunkach życia w obozie, o morderczej pracy więźniów, a także o oporze pomimo terroru.

            We wtorek byliśmy w Sopocie w Muzeum Archeologicznym "Grodzisko". Tam poznaliśmy stroje i zwyczaje średniowiecznych mieszkańców. W muzeum uczestniczyliśmy w warsztatach, na których nauczyliśmy się strzelać z łuku i lepić gliniane garnki. Po zajęciach usiedliśmy wspólnie przy ognisku i usmażyliśmy sobie kiełbaski, żeby mieć energię na dalszą część zajęć. Następnie przeszliśmy ulicą Monte Cassino i weszliśmy na sopockie molo, z którego mogliśmy obserwować ciekawe i warte uwagi widoki. Po wszystkich atrakcjach zaplanowanych na ten dzień, spacerując brzegiem morza wróciliśmy do szkoły.

            Kolejnego dnia udaliśmy się do Gdańska Głównego, żeby zwiedzić Muzeum II Wojny Światowej, które jest jedną z największych wystaw na świecie. Ekspozycja jest podzielona na 18 sal, które zwiedzaliśmy z audioprzewodnikiem. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele pamiątek      z okresu II Wojny Światowej oraz dowiedzieć się o jej tragicznym przebiegu. Następnie pojechaliśmy do kręgielni, najpierw omówiliśmy przebieg wymiany i dokonaliśmy jej ewaluacji, potem zagraliśmy w kręgle oraz samodzielnie piekliśmy pizzę.

            Z ciężkim sercem i z łzami w oczach pożegnaliśmy naszych przyjaciół w czwartkowy poranek.

            Dzięki tej wymianie poznaliśmy nowych wspaniałych ludzi, którzy są naszymi przyjaciółmi
            i postaramy się, aby nasz kontakt trwał nadal.

            Uczestnicy wymiany

    • Aktualności

    • Galeria zdjęć

        brak danych