• Ciekawostki z DACHL

• Chcemy Was zachęcić do nauki języka niemieckiego. Zapytacie dlaczego?! Dlatego, że nauka języka obcego to nie tylko słówka, gramatyka i sprawdziany, ale przede wszystkim umiejętność komunikowania się w danym języku. Na naszych zajęciach tworzycie wspaniałe projekty i prezentacje, które teraz mogą zostać zaprezentowane większemu gronu tak, aby inni uczniowie mogli obejrzeć to, co już potraficie.

Zachęcamy Was do kreatywności, a innych Nauczycieli i Uczniów zapraszamy do współpracy smiley
        Nauczyciele języka niemieckiego

• Jak wstawić niemieckie litery?

• Krótka instrukcja obsługi klawiatury:

Wciśnij lewy "Alt", trzymając go wpisz odpowiedni dla litery kod:

ä

Ä

ö

Ö

ü

Ü

ß

Puść "Alt" i gotowe!
          WAŻNE! kod musi być wprowadzany z tzw. klawiatury numerycznej umieszczonej po prawej stronie klawiatury!

lub:

zainstaluj sobie niemiecką klawiaturę wchodząc w opcje:

dla Windows 7 - Menu Start >  Panel Sterowania, Zegar, język i region > Opcje regionalne i językowe > Klawiatury i języki > Zmień klawiatury > Zainstalowane usługi, a następnie klikamy przycisk „Dodaj” i wybieramy język

dla Windows XP -  Menu Start > Panel sterowania > opcje regionalne i językowe > Języki > Szczegóły > Dodaj (wybierz język z listy) > Zastosuj > Ok.

zdjęcie:blog.tyczkowski.com

• Tłusty Czwartek w Niemczech

• W ostatni czwartek przed Środą Popielcową (der Aschermittwoch), gdy my w Polsce objadamy się pączkami w Tłusty Czwartek (Fettdonnerstag) o godzinie 11:11 kobiety z południowych Niemiec przebrane w barwne kostiumy i uzbrojone w nożyce wdzierają się do ratuszy miast (das Rathaus), by obciąć urzędnikom krawaty (die Krawatte) (symbol męskiej władzy) i otrzymać symboliczny klucz do bram miasta – czyli rozpocząć panowanie. Zwyczajowo kobiety obcinają (schneiden ab) krawaty wszystkim mężczyznom i rekompensują im to tzw. Bützchen, czyli mówiąc po polsku – całusem!

Zwyczaj ten pochodzi z roku 1824 i został zapoczątkowany przez praczki (die Wäscherinnen) w pralni w Beuel koło miasta Bonn. Wtedy kilka praczek zdecydowało się założyć tzw. Damenkomitee (czyli Damski Komitet) i wziąć udział w karnawale, który dotychczas był świętowany tylko przez mężczyzn. W niektórych landach tego dnia nieoficjalnie (Inoffiziell) koniec pracy jest już o godz. 12.00 i zaczyna się zabawa!

• Jarmark Bożonarodzeniowy w Norymberdze

• Jarmark w Norymberdze słynie nie tylko z tradycji i historii, ale także otoczenia, w którym się odbywa: rozświetlone drzewka na tle wiekowych kamieniczek wyglądają naprawdę magicznie. Ponad nimi góruje monumentalny zamek, a otaczają je XV-wieczne mury z kilkoma basztami. Przystankami obowiązkowymi na trasie każdego wędrowca są: Rynek Główny z Ratuszem i Piękną Studnią, kościół Najświętszej Maryi Panny, dawny spichlerz, XV-wieczny dom Albrechta Dürera, czy Muzeum Narodowe z dziełami Dürera, Stwosza i Cranachów. Tego, jak kilka wieków temu bawiły się dzieci, można się dowiedzieć w Muzeum Zabawek: lalkarze zawsze byli w Norymberdze szanowanymi rzemieślnikami, a handel zabawkami kwitł w mieście niemal od początku istnienia jarmarku. W Norymberdze jarmark adwentowy tradycyjnie zaczyna się w piątek przed pierwszą niedzielą Adwentu, kiedy z galerii górującego nad rynkiem kościoła Najświętszej Maryi Panny Dzieciątko Jezus młoda dziewczyna wygłasza otwierającą formułę. W niemieckiej tradycji postać tę odgrywa młoda dziewczyna, którą mieszkańcy wybierają sami: kiedy stoi na galerii w złotej koronie i ze złotymi rozkładanymi skrzydłami, trochę przypomina królową, a trochę anioła. I chociaż zawsze wygłasza tę samą formułę - kilkuzwrotkową, napisaną na pierwszy powojenny jarmark w 1948 r., żeby na czas jarmarku porzucić smutki i że będzie on trwał póki trwać będzie Norymberga - co roku na placu słucha jej tłum.
        Czego jak czego, ale samotności się tam nie uświadczy - co roku norymberski jarmark odwiedzają 2 miliony gości!!!

źródło: www.podroze.gazeta.pl

• Wirtualna wycieczka po BERLINIE