• Fiszki archaiczne na podstawie "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza

• 09.03.2017 17:50
          • Uczniowie klasy 1a gimnazjum w lutym wykonali "fiszki" archaiczne, które tłumaczą niezrozumiałe przestarzałe wyrazy użyte przez Henryka Sienkiewicza w jednej z jego powieści historycznych.
          • Wyrazy podzielone na rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki i "inne" zostały uporządkowane przez cztery grupy uczniów, którzy na podstawie lektury odszukiwali ich właściwe znaczenie. W "Krzyżakach", których akcja dzieje się w XV wieku, mamy do czynienia z daleko idącą stylizacją wypowiedzi bohaterów, a także narracji, z wykorzystaniem słownictwa dawno już nie używanego lub takiego, które zmieniło dziś już znaczenie. Fiszki przybrały postać kolorowych zamków z otwieranymi drzwiami, za którymi kryje się współczesne wytłumaczenie każdego wyrazu. Uczniowie bawili się świetnie, dowiadując się jednocześnie kilku ciekawostek na temat historii ojczystego języka, zaś ich prace ozdabiają obecnie salę numer 112, dając dużo radości i zabawy także młodszym uczniom, którzy "Krzyżaków" omawiać będą w kolejnych latach.

Krystian Tomala

Wtorek 16.04.2024